کدنویسی و طراحی با لبخند

بخندید و برنامه نویسی یاد بگیرید!

طراحی وب به خصوص در تبریز معمولا به سر هم کردن چند ماژول و پلاگین یا با بهره جویی از ویژوال کامپوزر خلاصه می شود در عین حال ما طراحی وب را یک هنر میدانیم و صرفا آن را ابزار و یا مهارتی برای کسب درآمد نمی بینیم.

هدف ما اینست که سهم هر چند کوچک در آموزش طراحی و برنامه نویسی داشته باشیم و همراه با خنده و تفریح آموزش بدیم!

مشاهده آموزش ها
کل آموزش ها
25
نظرات و عقیده
11
وردپرس
8
آموزش طراحی
5

مراحل طراحی یک قالب وردپرس

طراحـــــی ، قدرت تخیلی در قالب کد

در این مقاله می‌خواهیم راهکار‌های عملی برای آموزش جاوا اسکریپت ارائه دهیم؛ حتی اگر هسته‌ی اصلی سایتی که می‌خواهید کدنویسی کنید وردپرس باشد نیازمند تسلط به جاوا اسکریپت هستید؛ زیرا جاوا‌اسکریپت در پویا‌سازی سایت‌شما نقش‌کلیدی را به عهده دارد؛ در‌ضمن با افزایش مرور توسط گوشی‌های هوشمند این اهمیت بیشتر نیز شده‌است، چرا که برای منو‌های همبرگری، اسلایدر‌های دارای قابلیت تاچ و بسیاری از انیمیشن‌های زیبا برای بهبود تجربه‌کاربری باید به جاوا‌اسکریپت تسلط داشته باشید.

بهترین روش آموزش جاوا اسکریپت

بهترین روش آموزش جاوا اسکریپت

 

قبلا در مقاله‌ای با عنوان یادگیری آموزش طراحی‌‌سایت به زبان کاملاً ساده و قابل فهم مسیر شما را در تبدیل‌شدن به یک طراح‌وب حرفه‌ای نشان دادیم؛و گفتیم که آموزش جاوا اسکریپت نسبت به آموزش اچ‌تی‌ام‌ال و سی‌اس‌اس سخت‌تر بوده و نیازمند تمرین بیشتری است، لذا در این مقاله‌آموزشی قصد داریم راه‌های متفاوتی را پیش‌رویتان قرار دهیم تا بتوانید به صورت کاملا مفهومی و عمیق جاوا‌ اسکریپت را درک کنید.

در ابتدا جاوا‌اسکریپت فقط یک زبان سمت‌کلاینت بود و در سمت سرور کاربردی نداشت، اما امروزه به لطف NodeJs این امکان فراهم‌شده است که سمت سرور نیز از این زبان قدرتمند استفاده‌کنید؛ پس این به اهمیت یادگیری آن می‌افزاید.

 

چگونه به یادگیری جاوا‌ اسکریپت شروع کنیم؟

 

اولین کار برای شروع یادگیری JavaScript می‌تواند آموزش سینتکس‌های (Syntax) ساده‌ی آن باشد؛ برای این‌کار چند راه پیش‌رو دارید؛ می‌توانید از دوره‌های آموزش جاوا‌اسکریپت استودیو ابافت که در آینده منتشر خواهند شد استفاده‌کنید و یا می‌توانید از سایتی به نام W3Schools استفاده نمایید.

در این سایت به صورت قدم‌به‌قدم و کاملا عملی به توضیح سینتکس جاوا‌ اسکریپت پرداخته‌شده‌است؛ اما نکته‌ی منفی‌آن این‌است که این‌سایت متاسفانه به زبان انگلیسی می‌باشد و شاید برای برخی افراد این موضوع دردسر‌ساز باشد؛ اما زبان‌سایت طوری نیست که نیاز‌ به یک انگلیسی سطح‌بالایی داشته باشد و شما با نگاه‌کردن به مثال‌های این سایت به راحتی می‌توانید بفهمید که قضیه از چه قرار‌است.

 

کشتی با کد‌های جاوا‌اسکریپت

کشتی با کد‌های جاوا‌ اسکریپت

با کد ها دست و پنجه نرم کنید

 

اگر بخواهیم حقیقت را بگوییم متاسفانه هیچ راه میانبری برای تبدیل شدن به یک برنامه‌نویس حرفه‌ای وجود‌ندارد، شما باید عرق بریزید، با کد‌ها کشتی بگیرید، شکست بخورید و بار‌ها و بار‌ها برای بهبود منطق برنامه‌نویسی خود تلاش‌کنید. نمی‌توان یک‌شبه برنامه‌نویس خبره‌ای شد پس فقط به نگاه‌کردن به کد‌ها بسنده نکنید، نترسید، با آن‌ها گلاویز بشوید، سعی‌کنید از مثال‌های موجود چیز‌های جدیدی که به ذهن خودتان می‌آید خلق‌کنید.

 

نگاه به کد‌های دیگران روش عملی یادگیری جاوا اسکریپت

 

امروزه سایت‌ها و پلتفرم‌های زیادی برای اشتراک‌گذاری سورس‌کد‌ها وجود‌دارند، برای مثال، سایت گیت‌هاب و کدپن از این دسته سایت‌ها هستند.

در این سایت‌ها برنامه‌نویسان با‌تجربه‌ای وجود‌دارند که سورس‌کد‌های خود‌را رایگان به اشتراک می‌گذارند، باید از این فرصت‌ها نهایت استفاده را ببرید؛ به الگوریتم‌هایی که آن‌ها استفاده می‌کنند، به نحوه کامنت‌گذاری، سینتکس‌ها و حتی اسم‌گذاری آن‌ها برای متغیر‌ها و توابع دقت‌کنید مطمئن‌باشید اگر این رویه را ادامه‌دهید روز‌به‌روز کدنویسی شما بالغ‌تر و قوی‌تر خواهد‌شد.

 

کامنت‌گذاری در جاوا‌اسکریپت

کامنت‌گذاری در جاوا‌ اسکریپت می‌تواند باعث درک بهتر سورس‌کدهایتان شود.

 

کامنت‌نویسی در آموزش جاوا اسکریپت مهم است

 

در برنامه‌نویسی یک اصولی وجود‌دارد، شما نباید خود را تکرار‌کنید، یعنی این‌که مثلا دوتا از تابع‌هایی که در‌واقع یک‌مقدار یکسانی را بر‌می‌گردانند استفاده نکنید؛ اما این بیان‌کننده‌ی این نیست که نباید کد‌های خودتان را بهبود ببخشید! اگر شما امروز کدی را نوشتید باید بعد‌از مثلا ۳‌ماه دوباره برگردید و سعی‌کنید همان‌کد را به شیوه‌ی بهتری بنویسید؛ اما مشکل جایی به وجود می‌آید که شما وقتی دوباره برمی‌گردید متوجه کدی که خودتان نوشته‌اید، نمی‌شوید! برای این‌که این مشکل به وجود نیاید باید در‌ جاهایی که فکر‌ می‌کنید ممکن است مشکلی به وجود بیاید یک کامنت کوتاه اما در عین‌حال روشن قرار‌ دهید؛ البته کامنت‌نویسی اصولی را دارد که در مقاله‌ای دیگر حتما بررسی خواهیم‌ کرد.

 

تکنیک‌های خلاصه‌نویسی جاوا‌اسکریپت

تکنیک‌های خلاصه‌نویسی جاوا‌اسکریپت

 

تکنیک‌های خلاصه نویسی را فرا‌ بگیرید

 

جاوا‌ اسکریپت از جمله زبان‌هایی است که تکنیک‌های خلاصه‌نویسی بسیاری دارد، تسلط داشتن به این روش‌ها می‌تواند موجب افزایش قدرت تحلیل شما، آسان‌تر شدن پیاده‌سازی انواع الگوریتم‌های مختلف و در‌کل بهبود مهارت برنامه‌نویسی شما شود.

البته این‌کار باعث می‌شود حجم کد‌هایی که می‌نویسید تا حد قابل‌توجهی کاهش یابد و این یکی از اولین قدم‌های ورود به دنیای برنامه‌نویسی حرفه‌ای است؛ اگر دقت کنید متوجه می‌شوید که افراد بی‌تجربه کدی را که در ۲۰‌لاین پیاده‌سازی می‌کنند، شاید افراد حرفه‌ای بتوانند همان کد را در ۵‌لاین به اتمام برسانند.

 

سوال بپرسید و کنجکاو باشید

 

بدون عطش یادگیری به زودی از ادامه این مسیر خسته خواهید‌شد پس باید تصمیم محکمی بگیرید. سعی کنید خودتان دنبال علایقتان بروید و این‌موضوع را به یاد داشته‌باشید که شما همواره در این مسیر تنها هستید؛ اما استثنا‌هایی هم وجود دارد؛ اگر بعد از تلاش‌های زیاد شما موفق به پیاده‌سازی یک‌موضوع نشدید و یا یک مشکلی را نتوانستید حل‌کنید می‌توانید در نظرات همین مقاله‌آموزشی مطرح نمایید ما در اسرع‌وقت مشکل شما‌را حل خواهیم‌کرد می‌توانید از این موضوع مطمئن باشید؛ و یا می‌توانید در انجمنی به نام Stackoverflow سوال خود‌را مطرح نمایید؛ اگر تسلط شما به انگلیسی در‌حد صفر است می‌توانید از ابزار مترجم‌گوگل استفاده‌کنید؛ زیاد اصوالی نیست اما کار‌شما‌را راه می‌اندازد!

 

جمع بندی کلی

 

چرا به یادگیری جاوا اسکریپت نیاز دارم؟

زیرا برای پویا‌سازی المنت‌ها، ایجاد ایونت‌ها، انیمیشن‌ها، منو‌های همبرگری در اسمارت‌فون‌ها به این زبان نیاز دارید؛در ضمن در ابتدا جاوا اسکریپت صرفا زبانی سمت کلاینت بود، اما امروزه به لطف NodeJs سمت سرور نیز می‌توانید از آن استفاده کنید.

یادگیری جاوا اسکریپت خیلی مشکل است؟

باید گفت، نه خیلی زیاد اما خب، برای کسی که هیچ اطلاعی از برنامه‌نویسی ندارد قدری مشکل‌تر از یادگیری اچ‌تی‌ام‌ال و سی‌اس‌اس خواهد بود.

یادگیری جاوا اسکریپت به چقدر زمان نیاز دارد؟

واقعا نمی‌توان گفت، این بستگی به عرقی دارد که شما در این راه خواهید ریخت!

با جاوا اسکریپت چه کار‌هایی می‌توانم انجام دهم؟

در یک کلمه می‌توان خلاصه کرد، خیلی! اگر می‌خواهید با انگولار،ویو، ری اکت و ری اکت نیتیو کار کنید باید صد در صد این زبان را بلد باشید، حتی با این زبان می‌توانید اپلیکیشن اندروید کدنویسی کنید!

 

اگر مایل هستید در استودیو ابافت دوره‌ی جاوا اسکریپت برگزار شود می‌توانید در بخش دیدگاه‌های این مقاله مطرح کنید.

به نظر می رسد که شما نوتیفیکیشن را مسدود کرده اید!
اشتراک گذاری
شاید این مطالب را نیز بپسندید
دیدگاه یا سوال خود را مطرح کنید
guest
0 نظر/ سوال و جواب
Inline Feedbacks
View all comments
0
اگر سوال یا دیدگاهی دارید ، مطرح کنید!x
()
x