کدنویسی و طراحی با لبخند

بخندید و برنامه نویسی یاد بگیرید!

طراحی وب به خصوص در تبریز معمولا به سر هم کردن چند ماژول و پلاگین یا با بهره جویی از ویژوال کامپوزر خلاصه می شود در عین حال ما طراحی وب را یک هنر میدانیم و صرفا آن را ابزار و یا مهارتی برای کسب درآمد نمی بینیم.

هدف ما اینست که سهم هر چند کوچک در آموزش طراحی و برنامه نویسی داشته باشیم و همراه با خنده و تفریح آموزش بدیم!

مشاهده آموزش ها
کل آموزش ها
25
نظرات و عقیده
11
وردپرس
8
آموزش طراحی
5

مراحل طراحی یک قالب وردپرس

طراحـــــی ، قدرت تخیلی در قالب کد

خلاصه کردن کد‌های جاوا اسکریپتی مهارتی است که هر برنامه‌نویس حرفه‌ای باید آن‌ها را بلد باشد. با تجربه بودن یک برنامه‌نویس از سورس‌کد‌های او به طور کامل مشخص می‌شود؛ اگر فرد کدی را که ممکن است در ۲ سطر نوشته شود را در ۱۰ سطر بنویسد، نشان از کم‌تجربه بودن وی را دارد. در این مقاله تعدادی از روش‌های خلاصه نویسی در زبان جاوا اسکریپت را به شما می‌آموزیم.

"آموزش

 

توجه داشته باشید ما کوتاه کردن الگوریتم‌های گوناگون را در این مقاله آموزش نمی‌دهیم، بلکه کار ما در این مقاله فقط با خلاصه کردن سینتکس (Syntax) خود کد‌های جاوا اسکریپتی است؛ راهکار‌هایی که در این مقاله به شما خواهیم داد فوق‌العاده ساده خواهند بود و برای هر کدام، مثال عملی خدمت شما ارائه خواهد شد که بتوانید به راحتی از این روش‌ها استفاده کنید. البته ما قبلا ابزار مینیفایر جاوا اسکریپت را به شما معرفی کرده‌ایم.

 

let ها و const ها در خلاصه کردن کد های جاوا اسکریپتی

 

متغیر‌ها قسمت جدا‌ناپذیر کدنویسی هستند و همیشه برای انجام و پیاده‌سازی کار‌های متفاوت از آن‌ها استفاده می‌کنیم. ممکن است در یک سورس‌کد، ما ده‌ها متغیر داشته باشیم؛ اما به جای آن که آن‌ها را به صورت تکی تعریف کنید، می‌توانید به صورت جمعی این‌کار را انجام دهید.

به سورس کد زیر دقت کنید

همان‌طور که در مثال بالا می‌بینید، تمامی متغیر‌ها بدون هیچ مشکلی مقدار‌دهی شده‌اند و می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم. در سورس‌کد‌های بلند حذف همین کلمه کلیدی let و const مزایای زیادی برای شما خواهد داشت. همچنین با وجود این داستان، ظاهر بهتری در سورس‌کد‌های خودتان خواهید داشت.

 

مقدار‌دهی Boolean به صورت عددی

 

در دوره‌ی آموزشی پایتون، ما دیتا‌تایپ ها را بررسی کردیم، همین دیتا‌تایپ‌ها در زبان جاوا اسکریپت هم وجود دارند. مقدار Boolean می‌تواند صحیح یا غلط به عبارت دیگری true یا false باشد. اما برای مینیفای کردن آن‌ها می‌توان از ترکیب اپراتور‌ها و عدد‌ها استفاده کرد. این داستان در سورس‌کد‌‌های بلند به کاهش حجم کد‌ها خیلی کمک خواهد کرد. مثال عملی این داستان در سورس کد پایین نشان داده شده است.

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، در لاین‌های آخر خروجی مقادیر، true و false با تایپ‌های boolean می‌باشد؛ یعنی از این بابت مشکلی نخواهید داشت.

 

توابع پیکانی خلاصه‌نویسی کد های جاوا اسکریپتی

توابع پیکانی خلاصه‌نویسی کد های جاوا اسکریپتی

 

از Arrow function استفاده کنید

 

یکی از قابلیت‌های نه چندان جدید جاوا اسکریپت، توابع پیکانی یا Arrow function ها هستند؛ توابع فلشی یا پیکانی به شما این امکان را می‌دهند که در برنامه‌نویسی تابعی، کد‌های کمتر و بهینه‌تری داشته باشید؛ اما عیب این داستان این است که شما نمی‌توانید از کلمه کلیدی this استفاده کنید.

 

استفاده شرطی از متغیر ها برای خلاصه کردن کد های جاوا اسکریپتی

 

برای خلاصه کردن کد‌های جاوا اسکریپتی می‌توانید عبارات شرطی را حین مقدار‌دهی متغیر‌ها استفاده کنید؛ فرض کنید اگر یک شرطی برقرار بود مقدار متغیر مذکور باید ehsan باشد و در غیر این صورت abafat باشد؛ به جای این که بیایید از if و else استفاده کنید؛ می‌توانید در مقدار‌دهی، این کار را به راحتی انجام بدهید. برای بهتر متوجه شدن این داستان به مثال زیر توجه کنید.

 

دستورات شرطی در یک خط

 

می‌توانید دستورات شرطی را فقط و فقط در یک خط خلاصه نویسی کنید؛ دقیقا مانند مقدار‌دهی متغیر ها به صورت شرطی که در بالا مثال کافی زده شد.این کار هم باعث می‌شود کد‌های شما خوانایی بیشتری داشته باشد و هم حجم سورس‌کد‌های شما را به شدت پایین می‌آورد؛ حتی می‌توانید در صورت برقرار بودن یک شرط تابع خاصی را اجرا کنید و در غیر این‌صورت تعیین کنید که تابع دیگری اجرا شود. به سورس کد زیر دقت کنید.

 

خلاصه نویسی متد‌های DOM

خلاصه نویسی متد‌های DOM

 

متد‌ها و عملیات‌های DOM را خلاصه‌نویسی کنید

 

با استفاده از روشی که به شما می‌گوییم و احتمالا تا به حال فقط در استودیو ابافت می‌بینید می‌توانید به صورت خلاصه از متد DOM جاوا اسکریپت (Document Object Model) استفاده کرده و هر المنتی را که بخواهید انتخاب کنید؛ این روش در کم کردن حجم کد‌های شما بسیار موثر است؛ در این روش به جای استفاده متوالی از متد خود جاوا اسکریپت، آن را به یک تابع نسبت می‌دهیم و بعد، المنت مورد نیاز خود را به عنوان یک آرگومان به همان تابع پاس می‌دهیم؛ این باعث می‌شود که به جای نوشتن یک کلمه طولانی فقط با یک کاراکتری مثل $ بتوانیم به متد مورد نظر خود دسترسی داشته باشیم. برای این‌که این موضوع را بهتر متوجه شوید به مثالی که می‌زنیم توجه کنید.

در این مقاله آموزشی، چند روش برای کدنویسی بهتر، خلاصه‌تر و حرفه‌ای‌تر برای شما معرفی کردیم، خوشحال می‌شویم نظرات و سوالات خود را از طریق دیدگاه‌های همین مقاله آموزشی با ما به اشتراک بگذارید.

به نظر می رسد که شما نوتیفیکیشن را مسدود کرده اید!
اشتراک گذاری
شاید این مطالب را نیز بپسندید
دیدگاه یا سوال خود را مطرح کنید
guest
0 نظر/ سوال و جواب
Inline Feedbacks
View all comments
0
اگر سوال یا دیدگاهی دارید ، مطرح کنید!x
()
x