کدنویسی و طراحی با لبخند

بخندید و برنامه نویسی یاد بگیرید!

طراحی وب به خصوص در تبریز معمولا به سر هم کردن چند ماژول و پلاگین یا با بهره جویی از ویژوال کامپوزر خلاصه می شود در عین حال ما طراحی وب را یک هنر میدانیم و صرفا آن را ابزار و یا مهارتی برای کسب درآمد نمی بینیم.

هدف ما اینست که سهم هر چند کوچک در آموزش طراحی و برنامه نویسی داشته باشیم و همراه با خنده و تفریح آموزش بدیم!

مشاهده آموزش ها
کل آموزش ها
25
نظرات و عقیده
11
وردپرس
8
آموزش طراحی
5

مراحل طراحی یک قالب وردپرس

طراحـــــی ، قدرت تخیلی در قالب کد

گاهی اوقات وقتی از بار معنایی رنگ ها در طراحی سایت صحبت می کنیم عده ای تصور می کنند که هر چه یک سایت طراحی رنگارنگی داشته باشد و یا این که اصطلاحا خوش آب و رنگ باشد لابد از بار معنایی رنگ ها در طراحی سایت خوبی برخوردار است. اما واقعیت چیز دیگری است. اما خاصیت روان شناسایی رنگ ها در رابط کاربری سایت مفهوم دیگری دارد.

بار معنایی رنگ ها در طراحی سایت را جدی بگیرید!

 

اینترنت و هر چیزی که به آن مرتبط می شود امروز مهمترین و بزرگ ترین عامل تاثیر گذار در دنیای امروز محسوب می شود. اینترنت توانسته بیش از هر چیزی در طول تاریخ مخاطبان را به سمت خود جذب کند و بر اساس علم اقتصاد هر جایی که مخاطب باشد، سرمایه نیز در آن جریان دارد. از این رو تمامی مباحث مرتبط با این مفهوم از جمله بار معنایی رنگ ها در طراحی سایت اهمیت خاصی پیدا می کند.

بگذارید کمی بیشتر در مورد اینترنت و مفهوم مخاطب صحبت کنیم. اینترنت که از آن به عنوان یک دنیای مجازی نیز یاد می شود بر اساس گردش اطلاعات یا همان دیتاها ایجاد شده است. این دنیای مجازی دروازه های متعددی برای ورود دارد که تعداد مهمی از آن ها را وب سایت ها تشکیل داده اند. در کلام ساده تر وب سایت ها بخش بزرگی از دروازه های ورود مخاطبان به دنیای اینترنت محسوب می شوند. به طور مثال گوگل را شاید بتوانیم بزرگ ترین و مهمترین این دروازه ها بدانیم. هرچه این دروازه ها بزرگ تر و شلوغ تر باشد و بتواند تعداد مخاطبان زیادی را به سمت خود جذب کند عملا از نظر اقتصادی اهمیت بیشتری پیدا می کند.

 

بار معنایی رنگ ها در طراحی سایت

بار معنایی رنگ ها در طراحی سایت

 

زمانی که به هر دلیلی تعداد زیادی مخاطب در یک نقطه متمرکز شده باشد از نظر اقتصادی گردش مالی در آنجا بیشتر است. پس تمامی واحد های اقتصادی ( هرچیزی که فکرش را می کنید ) می توانند با حضور در آن نقطه درصدی از این گردش مالی را برای خود کنند. به همین دلیل سایت هایی که بتوانند جذب مخاطب بالایی داشته باشند، از نظر اقتصادی اهمیت بالایی پیدا می کنند. اما هر روز هزاران سایت طراحی و اجرا می شوند و مسلما همه آن ها قرار نیست بتوانند درصد بالایی از این مخاطبان را به سمت خود بکشند. در این جا یک سوال اصلی مطرح می شود. چگونه مخاطبان را می توان جذب یک سایت یا یکی از این دروازه های ورود به اطلاعات کرد؟

 

بار معنایی رنگ ها در طراحی سایت، یک عامل تاثیرگذار

 

بار معنایی رنگ ها در طراحی سایت، یک عامل تاثیرگذار

 

در گذشته های نه چندان دور، این نیاز مخاطبان بود که باعث می شد آن ها از خدمات یک سایت استفاده کنند، اما زمانی که برای یک نیاز مخاطب هزاران سایت وجود دارد و یا برای نیازهایی سایت طراحی شده است که عملا خود کاربر از آن نیاز بی خبر است، دیگر نمی توان به شکل سنتی عمل کرد و منتظر ماند که خود کاربر سایت را پیدا کند. این بار شما باید سعی کنید مخاطب را جذب خودتان کنید. برای جذب مخاطب شما باید از تمامی امکانات خودتان از جمله بار معنایی رنگ ها در طراحی سایت استفاده کنید.

گاهی اوقات وقتی از بار معنایی رنگ ها در طراحی سایت صحبت می کنیم عده ای تصور می کنند که هر چه یک سایت طراحی رنگارنگی داشته باشد و یا این که اصطلاحا خوش آب و رنگ باشد لابد از بار معنایی رنگ ها در طراحی سایت خوبی برخوردار است. اما واقعیت چیز دیگری است. اما خاصیت روان شناسایی رنگ ها در رابط کاربری سایت مفهوم دیگری دارد.

مخاطب شما انسان است و انسان موجودی است احساسی و در بیشتر مواقع بر اساس ذهن ناخودآگاه خودش تصمیم می گیرد. این که شما در حین مطالعه این مقاله پایتان را بازی می دهید و یا نفس می کشید و … همه نشان می دهد ذهن ناخودآگاه شما سلطه اصلی را بر رفتار شما دارد. رنگ بندی در UI/UX سایت نیز در نظر دارد بر اساس همین مفهوم ذهن مخاطب را بدون این که خود مخاطب بداند درگیر کند.

اما برای این کار مسلما نیاز است که شما بار معنایی رنگ ها در طراحی سایت را به خوبی بدانید. در کلام ساده تر شما باید رنگ ها را بشناسید و مفاهیم آن در فرهنگ های مختلف را بدانید. از طرف دیگر رنگ ها در کنار یکدیگر مفاهیم مختلفی را ساطع می کنند. گاهی این مفاهیم مثبت و گاهی منفی است. پس استفاده از رنگ برخلاف تصور عمومی کار چندان ساده ای هم نیست.

 

رنگ بندی در UI/UX سایت

 

پایان سخن

 

شما برای این که بتوانید مخاطب خوبی برای سایت خود جذب کنید باید از تمامی ابزار از جمله رنگ ها استفاده درست ببرید. اما استفاده از رنگ وابسته به دو فاکتور مهم است:

  • شناخت رنگ ها و بار معنایی رنگ ها در طراحی سایت
  • شناخت مخاطب

شما بدون شناخت مخاطب نمی توانید دست به هیچ کاری بزنید. در کلام ساده تر شما نمی توانید دو انسان را پیدا کنید که عقاید کاملا برابری داشته باشند. پس عملا نمی توانید از یک فرمول برای جذب تمامی مخاطب ها استفاده کنید. این جاست که شما باید مخاطب و گروه مخاطبان خودتان را به درستی بشناسید و ویژگی های شاخص آن ها را مشخص کنید سپس بر اساس این شناخت سعی کنید از ابزارهای مختلفی مانند رنگ در طراحی سایت خود استفاده کنید. تحت این شرایط می توان به موفقیت سایت امید داشت.

به نظر می رسد که شما نوتیفیکیشن را مسدود کرده اید!
اشتراک گذاری
شاید این مطالب را نیز بپسندید
دیدگاه یا سوال خود را مطرح کنید
guest
0 نظر/ سوال و جواب
Inline Feedbacks
View all comments
0
اگر سوال یا دیدگاهی دارید ، مطرح کنید!x
()
x