کدنویسی و طراحی با لبخند

بخندید و برنامه نویسی یاد بگیرید!

طراحی وب به خصوص در تبریز معمولا به سر هم کردن چند ماژول و پلاگین یا با بهره جویی از ویژوال کامپوزر خلاصه می شود در عین حال ما طراحی وب را یک هنر میدانیم و صرفا آن را ابزار و یا مهارتی برای کسب درآمد نمی بینیم.

هدف ما اینست که سهم هر چند کوچک در آموزش طراحی و برنامه نویسی داشته باشیم و همراه با خنده و تفریح آموزش بدیم!

مشاهده آموزش ها
کل آموزش ها
25
نظرات و عقیده
11
وردپرس
8
آموزش طراحی
5

مراحل طراحی یک قالب وردپرس

طراحـــــی ، قدرت تخیلی در قالب کد

برنامه نویسی شی گرا در واقع شیوه ای از برنامه نویسی می باشد که شی در آن ساختار اصلی به حساب می آید. همین امر موجب گرایش برنامه به شی می شود. یعنی توابعی که بر روی این داده ها قرار است اعمال شود در قالب یک شی در کنار هم قرار می گیرد؛ و پیش هم جمع می شوند و این کار موجب می شود تا یک واحد و یا شی تشکیل شده و نسبت به محیط خارج کپسوله شوند. با استفاده از این روش دیگر امکان ایجاد تغییر در داده های داخل آن شی به وسیله ی توابع بیگانه ی خارج از آن شی وجود ندارد.

برنامه نویسی شی گرا

برنامه نویسی شی گرا چیست؟

برنامه نویسی شی گرا چیست؟

 

Object Oriented Programming که به آن OOP نیز می گویند در واقع نوعی از الگوی برگرفته از زندگی روزانه ی ما می باشد. این نوع برنامه نویسی شی گرا در تاریخ  1960 میلادی مطرح شده است و زبانی که از این الگو پشتیبانی می کند زبانی شی گرا نام دارد. اولین زبان های برنامه نویسی شی گرا Smalltalk  و Simula 67 است.

در مبحث شی گرایی چند مفهوم اصلی وجود دارد که به شرح زیر هستند:

  • کلاس: هر کلاس واحدی از برنامه می باشد که وظیفه ی نگهداری داده ها و عملیات را بر عهده دارد. از یک کلاس می توان هر اندازه که دوست داریم شی ایجاد کنیم. به عنوان نمونه می توان به نقشه های یک ساختمان اشاره کرد که یک کلاس در واقع نقشه ی اولیه برای ایجاد یک شی از کلاس می باشد. همان گونه که امکان ساختن خانه های متعدد از روی یک نقشه وجود دارد، امکان نمونه سازی تعدادی شی نیز از روی کلاس ممکن می باشد.
  • شی: شی در واقع بیانگر یک حالت خاص و یک نمونه ی مشخص از کلاس می باشد. به صورتی که دارای یک هویت بوده و امکان بروز رفتار و قابلیت ثبت شدن حالت را در خود دارد.
  • صفت: هر شی دارای برخی خصوصیات و حالات می باشد که به آن ها صفت می گویند. که اغلب دارای یک مقدار مشخص بوده که به اندازه ی آن در هر شی می تواند موجود باشد. به عنوان نمونه می توان به طول و ارتفاع و یا رنگ اشاره کرد.
  • روش: هر شی دارای برخی رفتار ها نیز می باشد که به آن متد و یا روش گفته می شود. به بیان دیگر روش همان جواب هایی است که شی می تواند در برابر تحریکات محیط از خود بروز دهد.

 

چرا از شی گرایی استفاده می کنیم؟

دلیل استفاده از شی گرایی چیست؟

دلیل استفاده از شی گرایی چیست؟

برنامه نویسی شی گرا شباهت زیادی به دنیای واقعی دارد و به همین علت خیلی راحت به وسیله ی ذهن درک می شود. در مدل های قبلی برنامه نویسی، برنامه نویسی به جای داده های داخل منطق تاکید بر روی الگوریتم های منطقی داشت. در صورتی که اگر برنامه های خود را با استفاده از قوانین و اصول شی گرایی بنویسید کم کم به دنیای برنامه نویسان حرفه ای نزدیک تر می شوید چون برنامه نویسی شی گرا دارای انعطاف پذیری بالایی می باشد.

شما نوشتن  کل برنامه را در حالت عادی بر پایه ی دستورات و توابع پشت سر هم انجام می دهید و در صورت نیاز برای تغییر دادن قسمتی از برنامه ای که نوشته اید، بایستی تمامی ساختار آن را خط به خط بررسی کرده تا با این روش بتوانید اقدام به تغییر  قسمت مورد نظر خود نمایید. ولی در برنامه شی گرا به راحتی می توانید با استفاده از ویژگی Attribute جدید و اضافه کردن آن در کلاس اصلی اقدام به تغییر دادن قسمت مورد نظر در ساختار برنامه ی خود بدون بررسی تک تک خطوط برنامه اقدام نمایید.

علاوه بر این موضوع برخی ویژگی هایی نیز در این نوع برنامه نویسی وجود دارد که موجب می شود امنیت برنامه بسیار بالا رفته و دسترسی به داده هایی که در داخل کلاس هستند از بیرون و خارج از برنامه ناممکن باشد و به هیچ عنوان امکان پذیر نباشد.

اولین قدم از برنامه نویسی در این مدل، شناسایی اشیا به وسیله ی برنامه نویس است چون در طول برنامه نویسی، برنامه نویس باید آن ها را دستکاری کند. به این صورت زمانی که یک شی شناسایی شد برنامه نویس باید کلاسی از اشیا برای آن ایجاد نماید. این کلاس نیز باید شامل انواع داده هایی باشد که امکان ایجاد دستکاری این توالی منطقی را داشته باشد؛ به همین علت است که برنامه نویسی شی گرا به جای منطق آن ها بر روی اشیایی که می تواند به وسیله ی توسعه دهندگان دستکاری شوند متمرکز می شود. این رویکرد در برنامه نویسی برای پروژه های پیچیده و خیلی بزرگ بسیار کاربردی می باشد چون این امکان وجود دارد که یک برنامه ی پیچیده و بزرگ را به پروژه های کوچک دسته بندی و تقسیم کرد؛

چنانچه فریم‌ورک محبوبی مانند لاراول، با استفاده از شی گرایی و معماری MVC ساخته شده است.

 

مزیت برنامه نویسی شی گرا چیست؟

 

برنامه نویسی شی گرا چه مزیتی به برنامه نویسی تابعی دارد؟

برنامه نویسی شی گرا چه مزیتی به برنامه نویسی تابعی دارد؟

 

در برنامه نویسی شی گرا به جای تعریف توابع از داده ها و اشیا استفاده می شود.

در این مدل از برنامه نویسی می توان هر شی را به عنوان یک مدل از داده تصور کرد،که دارای خصوصیات و ویژگی های خاص خود هستند.  شاید در ابتدا برنامه نویسی شی گرا اندکی پیچیده و سخت به نظر برسد و نیازمند تجزیه و تحلیل های اولیه و اساسی جهت پیاده سازی این برنامه باشد، ولی بعد از مدتی به خصوص در مرحله های تست و نگهداری برنامه شدیدا به داد شما خواهد رسید. و به دلیل این که به دنیای واقعی بسیار نزدیک است موجب ساده تر شدن طراحی سیستم های بزرگ و پیچیده می شود و درک آن برای برنامه نویس بسیار راحت تر می شود.

دارای برخی امکاناتی مانند Encapsulation می باشد که موجب ساده تر شدن کارهای تیمی می شود. و از دیگر ویژگی های برنامه نویسی شی گرا در این است که با استفاده از مفاهیمی مانند وراثت موجب پشتیبانی انواع داده های ترکیبی و پیچیده می شود.

برنامه نویسی شی گرا دارای برخی مزیت ها و ویژگی هایی است که به صورت زیر دسته بندی شده است:

  • افزایش امنیت برنامه
  • کاهش در هزینه های نگهداری
  • قابلیت استفاده ی مجدد
  • تجزیه و تحلیل ساده تر برنامه
به نظر می رسد که شما نوتیفیکیشن را مسدود کرده اید!
اشتراک گذاری
شاید این مطالب را نیز بپسندید
دیدگاه یا سوال خود را مطرح کنید
guest
0 نظر/ سوال و جواب
Inline Feedbacks
View all comments
0
اگر سوال یا دیدگاهی دارید ، مطرح کنید!x
()
x